erajet fame
eralytics eralytics

erajet fame

Testerul FAME (EMAG) în combustibilul de aviație. TODO

Broșură produs

Specificații tehnice

erajet fame este un spectrometru NDIR robust și cu adevărat portabil, de sine stătător, pentru determinarea ultra-rapidă și facilă a tuturor tipurilor de FAME (EMAG) din combustibilul de aviație. Analizorul complet automatizat determină cu facilitate FAME (EMAG) în combustibilul de aviație, în excelentă conformitate cu standardele internaționale IR ASTM D7797 și IP 583, în ceea ce privește precizia, pentru setul de materiale de referință certificate (CRM) ASTM D7797.

Precizie maximă, pentru utilizare în laborator și pe teren

Există un risc de contaminare cu FAME în timpul transportului combustibilului de aviație, ca urmare a unei curățări insuficiente a conductei sau a unui proces anterior de transport de combustibil. Cu o repetabilitate de doar r ≤ 4 mg/kg și o reproductibilitate de R ≤ 6 mg/kg, erajet fame depășește precizia ASTM D7797, pe un domeniu larg de măsurare, de la 10 la 250 mg/kg (ppm), pentru AVTUR. Carcasa metalică ultra-ușoară și robustă, cu o amprentă redusă, face din erajet fame instrumentul potrivit în egală măsură pentru aplicații de laborator și utilizare pe teren.

Testare ultra-rapidă și complet automatizată a combustibilului de aviație

Cu un timp de măsurare fără egal, de doar 5 min, erajet fame este cel mai rapid analizor de FAME din combustibilul de aviație de pe piață. Cu interfața sa facilă de utilizat și măsurarea complet automatizată, inclusiv introducerea probei, erajet fame este soluția perfectă, inclusiv pentru operatorii fără pregătire prealabilă. Curățarea și clătirea instrumentului reprezintă o sarcină facilă, întrucât nu este necesar niciun solvent special.

Repetabilitatea (r) și reproductibilitatea (R) tabelate, conform ASTM D7797

Nivel rezultate (mg/kg)r (mg/kg)R (mg/kg)
10,004,65,5
20,004,66,0
30,004,66,5
40,004,67,0
50,004,67,5
60,004,68,0
80,004,68,9
100,004,69,9
150,004,612,4

Conformitate perfectă cu precizia ASTM D7797, utilizând reactivi și CRM-uri ASTM D7797

TipDensitate @15°C g/cm3Valoare de referință (mg/kg)erajet fame (mg/kg)Abatere (mg/kg)Reproductibilitate ASTM D7797 (mg/kg)
CRM D77970,81693029,30,76,5
CRM D77970,81697571,93,18,7
CRM D77970,816910097,42,69,9
CRM D77970,816910098,21,89,9
CRM D77970,8169125121,93,111,2
CRM D77970,8169150145,14,912,4
A10,79802,72,75
A10,7983234,12,16,6
A10,7989497,43,49,7

Acest tabel demonstrează conformitatea perfectă cu precizia ASTM D7797, utilizând reactivi ASTM D7797 și materiale de referință certificate (CRM), specificate și utilizate pentru elaborarea declarației de precizie a acestei metode.

2-în-1: FAME în combustibilul de aviație și eradens xs

Datorită tehnologiei cu tub U metalic x-oscilant, cu control de temperatură, eradens xs măsoară densitatea cu o precizie de 5 cifre. eradens xs este disponibil și pentru conectarea directă cu erajet fame. Cu doar 1,45 kg, eradens xs măsoară densitatea în deplină conformitate cu ASTM D4052. Conectat la erajet fame, permite măsurarea simultană, de înaltă precizie, a densității și conținutului de FAME al AVTUR.

Principiul de măsurare

erajet fame este un tester portabil, de sine stătător, pentru FAME în combustibilul de aviație, utilizând cea mai recentă tehnologie de transmisie IR nedispersivă, complet automatizată, în combinație cu două cartușe de absorbție.

În primul rând, specimenul de testat este trecut printr-un cartuș care permite introducerea în analizor doar a componentelor nepolare. Al doilea cartuș absoarbe selectiv contaminanții mai polari, precum produsele de oxidare, în timp ce FAME sau alți esteri trec fără a fi reținuți.

FIC – Verificarea interferenței FAME™

Absorbția IR este măsurată cu două detectoare independente, fiecare dispunând de filtre optice individuale, pentru lungimi de undă diferite. Ambele domenii de lungime de undă observate și intensitățile corespunzătoare sunt asociate cu concentrația măsurată de FAME din probă, iar rezultatul este raportat ca „FAME în combustibilul de aviație”.

erajet fame aplică verificarea unică a interferenței FAME (FIC™), evaluând raportul de intensitate al ambelor detectoare. Pentru alți contaminanți, precum plastifianții sau alți esteri, acest raport va fi diferit comparativ cu FAME, iar în acest caz, rezultatul este marcat ca „Esteri totali în combustibilul de aviație”.

Această tehnică superioară de măsurare IR, combinată cu două cartușe de absorbție, garantează cea mai ridicată acuratețe și fiabilitate, făcând din erajet fame cel mai eficient analizor de FAME din combustibilul de aviație de pe piață.

Aplicații

Carcasa metalică ultra-ușoară, portabilă și robustă, cu o amprentă redusă, face din erajet fame instrumentul potrivit în egală măsură pentru aplicații de laborator și utilizare pe teren. Greutatea redusă îl face perfect pentru utilizarea facilă la fața locului, inclusiv în locații îndepărtate, cu acces limitat la infrastructura tehnică. Fiecare măsurătoare oferă rezultate de nivel laborator, în orice moment. erajet fame este utilizat în principal în aeroporturi, terminale, facilități militare și de către autorități guvernamentale.

Specificații tehnice pentru erajet fame

CaracteristicăValoare
Metoda de testare disponibilăSpectrometru NDIR robust – fără piese în mișcare. Precizie ASTM D7797, IP 583
Corelație cuCromatografie gazoasă: IP 585, IP 590, IP 599
Specificație pentru combustibilASTM D1655
Verificarea interferenței FAMEFIC™ – Verificarea interferenței FAME (brevet în curs de obținere), pentru a exclude rezultatele fals pozitive de FAME
Set de cartușeDistincție între FAME și alți esteri (plastifianți), inclusiv la concentrații foarte scăzute
Volum de probă35 mL
Timp de măsurare5 min
Domeniu de măsurare10 – 250 mg/kg pentru AVTUR
Limita de detecție a metodei (MDL)10 mg/kg
PrecizieRepetabilitate: r ≤ 4 mg/kg – fără rezultate fals pozitive. Reproductibilitate: R ≤ 6 mg/kg
Introducerea automată a probeiEșantionare directă din sticla de probă
InterfețePC integrat cu interfețe Ethernet, USB (față și spate) și RS232; Wi-Fi prin adaptor USB. Conectare LIMS directă prin LAN, ieșire către imprimantă sau PC, export în format CSV sau PDF. Opțional: tastatură, mouse și cititor de cod de bare
Control la distanțăCapacitate de service la distanță prin interfață Ethernet
Software PCerasoft RCS – software Windows® de control la distanță, pentru controlul mai multor instrumente, transfer convenabil de date și analiza rezultatelor
Bază de date rezultatePeste 100.000 de rapoarte de testare detaliate, stocate în memoria internă
Urmărirea alarmelorToate mesajele de alarmă sunt stocate în baza de date, împreună cu rezultatul
Cerințe de alimentareAuto-comutare 85 – 264 V CA, 47 – 63 Hz, max. 150 W (sursă de alimentare multi-tensiune). Aplicații de teren: adaptor disponibil pentru 12 V CC (baterie de vehicul)
Dimensiuni și greutate(L x A x H) = 31,8 x 32,9 x 34,8 cm (12,5 x 12,9 x 13,7 in) / 10,5 kg (23,1 lb)

Ai nevoie de o ofertă sau de detalii tehnice?

Îți răspundem cu specificațiile complete, disponibilitatea și prețul pentru erajet fame.